Ar Dievas yra Dramblys?

Filosofinės alegorijos apie aklus žmones ir dramblį paaiškinimas iš tikėjimo perspektyvos
Parengta pagal David A. Horner

… Nusiųsk straipsnį draugui
Gerai žinoma alegorija apie dramblį dažnai naudojama parodyti, jog visos religijos yra vienodai tinkamos apibūdinti Dievą. Religijos pedagogai labai mėgsta šią alegoriją, nes ji sulygina visas religijas ir pripažįsta, jog jos yra vienodai teisingos ir tinkamai apibūdina Dievą.

Ši alegorija skamba taip: keturi akli vyrai netikėtai sutiko dramblį. Kadangi jie niekuomet nebuvo susidūrę su drambliu, vyrai pradėjo jį čiupinėti tam, kad suprastų ir apibrėžtų, kas yra tas naujas fenomenas. Vienas iš jų užčiuopė straublį ir nusprendė, kad tai gyvatė. Kitas apsikabino dramblio koją ir apibūdino dramblį kaip medį. Trečiasis pagavo drambio uodegą ir pasakė, kad tai virvė. O ketvirtasis, po to, kai palietė dramblio šoną, užtikrino, kad tai vis dėlto yra siena.

Kiekvienas savo aklume paaiškino tą patį dalyką: dramblį. Tad tai, apie ką jie kalbėjo, yra tas pats dalykas, nors ir apibūdintas visiškai kitokiu būdu.

Daugelis teigia, jog tai gera analogija skirtingoms pasaulio religijoms – jos apibūdina tą patį dalyką, tik radikaliai sirtingais būdais. Todėl kiekvienas turi sutikti, kad nėra vienos religijos, kuri būtų teisingesnė už kitas. Tokiu atveju, jos visos yra vienodai teisingos ir lygios.

Tai yra stiprus bei provokuojantis įvaizdis ir tikrai gali atrodyti, kad jis yra logiškas bei teisingas.

Jeigu Dievas yra amžinas, o mes laikini, tai logiška galvoti, jog nei vienas iš mūsų pilnai negalime pažinti jo prigimties. Bet ar ši filosofinė analogija atspindi tai, kad visos religijos veda pas tą patį Dievą?

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s