Apie lucidinius sapnus

Screen Shot 2013-04-11 at 17.27.20

 

Labas vakaras, meli skaitytojai!

Neseniai aptikau įdomų straipsnį apie lucidinius sapnus. Net nežinojau, kad taip vadinasi, nors žinojau tokį sapno metodą. Lai pagausinsite žiniomis, bet nežaiskit dvasių ugnimi.

Pasirodo, sapnai nėra tik tam tikrų nekontroliuojamų vaizdų, garsų ir jausmų visuma. Šiek tiek pasitreniravus, galite viską perimti į savo rankas. Apie sąmoningus arba lucidinius sapnus (ang. lucid dreams) jau kurį laiką diskutuoja mokslininkai. ATN.lt siūlo sužinoti, kas tai yra ir kaip to išmokti.

Jeigu galėtumėte valdyti savo sapnus, ką darytumėte? Užsiaugintumėte sparnus ir skraidytumėte? Pasikalbėtumėte su Dievu? Nukeliautumėte į Senovės Romą? Pavakarieniautumėte su Marilyn Monroe? Fantazijai ribų nėra – kiekvienas renkasi tai, kas jam priimtiniau.

Sapnuose vykstantys procesai atrodo tikroviški, nepaisant įvairių fantastinių, nelogiškų elementų. Lucidiniuose sapnuose priešingai – išgyvenate momentą, kuriame imate suvokti, kad viskas yra nerealu, o tolimesnę įvykių eigą galite pakeisti patys.

 Tiesa, sąmoningas sapnavimas išlieka kontroversiškas. Daugeliui jis atrodo įtartinas ir siejasi su įvairiais būrimais ir panašiais dalykais, kuriais toli gražu tiki ne visi.

Tūkstančius metų siekianti istorija

Sapnai daugelyje šalių nuo senų senovės buvo neatsiejama kultūros dalis. Amerikos indėnai juos laikė portalais, per kuriuos patenkama į dvasių pasaulį. Daug aborigenų genčių sapnus siejo ir su pasaulio sukūrimu.

Sąmoningi sapnai taip pat nėra naujovė. Garsusis Aristotelis turbūt buvo pirmasis šį sapnų būdą įamžinęs istoriniuose šaltiniuose (tiesa, jis tuomet tik aprašė procesą, tačiau dar neturėjo pavadinimo). Taip pat žinomas ir faktas, kad jau tūkstančius metų „Sapnų jogą“ praktikuoja Tibeto budistai.

1913 m. olandų psichiatras Frederikas van Eedenas sugalvojo terminą „lucidiniai sapnai”. Jis tvirtino, kad jie gali būti 9 rūšių, įskaitant paprastus, simbolinius ir ryškius sapnus. F. van Eedenas pats įrašė kelis savo sapnus ir mintis, atsibudus po jų.

Šių laikų žmonės apie sąmoningus sapnus daugiausia sužinojo iš Stepheno LaBerge’o – Stanfordo universiteto psichofiziologo, vadovaujančio „Lucidity Institute“ (liet. „Ryškumo/šviesos institutas“). S.LaBerge‘as visą gyvenimą paskyrė lucidinių sapnų analizei ir žmonių mokymui (žinoma, už nemenkas sumas pinigų). Jo teigimu, šie sapnai gali padėti tiek kūryboje, tiek, pavyzdžiui, gedint artimo žmogaus.

Pagalba sergantiems

Taigi kaip atrodo lucidinis sapnas? Įsivaizduokite įprastą savo sapną, kuriame vyksta nenuspėjami, nepaaiškinami dalykai, kurių tiesiog neįmanoma paaiškinti kitiems. O dabar įsivaizduokite sapną, kuriame skrendate aukštai tarp debesų. Jūs aiškiai matote žemę apačioje, jaučiate šiurpinantį odą vėją, užuodžiate gryną orą ir galvojate: „Aš sapnuoju, kad skrendu“.

Sąmoningi sapnai atsitinka greitojo miego fazėje. Joje visas žmogaus kūnas, išskyrus akių vokus, yra suparalyžiuotas. Būtent akių vokai ir smegenų elektrinės veiklos tyrimai mokslininkams ir yra vienintelis būdas ištirti lucidinius sapnus.

Niekas negali pasakyti, kas tuomet vyksta smegenyse. Pasak Berklio miego laboratorijos direktoriaus dr. Matthew Walkerio, procesus greičiausiai kontroliuoja už logiką atsakinga smegenų dalis. Įprastai, ji „miega“ kartu su kūnu, tačiau gali būti, kad lucidiniuose sapnuose ji atsibunda, suteikdama žmogui galimybę viską suvokti logiškai.

Sąmoningų sapnų esmė – kontrolė. Jau atlikta daugybė tyrimų, kuriuose nustatyta, kad lucidinių sapnų pratimai padeda išsigydyti kankinančius košmarus, nusiraminti po traumų ir panašiai.

Kaip patirti lucidinį sapną? Yra keletas pagrindinių metodų:

Labai svarbu įprasti prisiminti savo sapnus, todėl daugelis pradžioje naudoja sapnų dienoraštį. Vos atsibudę (net jeigu pabundate vidury nakties), užrašykite viską, ką atsimenate iš sapno, į sąsiuvinį. Pamažu įprasite viską atsiminti ir be užrašymo. Čia pajausite sapnų ritmą, temas ir panašiai.

Įėjimas į lucidinį sapną (S.LaBerge’o technika). Kai atsibundate vėl užmigdami pabandykite sau įteigti, kad viską prisiminsite ir sapnuodami. Pabandykite įsivaizduoti save prieš tai buvusiame sapne ir ieškokite ženklų, kad jau ne bandote užmigti, o sapnuojate. Pavyzdžiui, jeigu skrendate, vadinasi, sapnuojate (S.LaBerge’as tai vadina „sapnų ženklais“). Tęskite vizualizaciją, tačiau nuolat priminkite sau, kad miegate.

Dar vienas metodas susijęs su snauduliu. Atsikelkite sau neįprastai anksti, pabūkite pusę valandos ir vėl užmikite. Toks trukdymas pašalins ribą tarp miego ir pabudimo.

Realybės testavimas. Visą dieną priminkite sau, kad nemiegate. Šis metodas susietas su budizmu: kuo geriau pažinsite realybę, tuo geriau atskirsite ją nuo fantazijos. Pamažu suprasite, kad realybėje viskas yra logiška, o sapnuose – vieno logiško kelio nėra.

Savęs pažinimas. Dieną bent kelis kartus įdėmiai pažiūrėkite į savo rankas, tuomet – į atvaizdą veidrodyje. Po kiek laiko sapne „įprasite“ pakelti rankas ir į jas pažiūrėti arba pamatyti save veidrodyje. Tiesa, neišsigąskite, sapnuose atrodysite gerokai kitaip negu realybėje.

Svarbu žinoti savo ribas

Paulius N. lucidinius sapnus praktikuoja jau 3 metus ir sutiko atsakyti į keletą ATN.lt klausimų.

Kaip susidomėjai sąmoningais sapnais?

Kažkur internete perskaičiau apie tai straipsnį. Aišku, kad viskas atrodė kiek juokinga ir neįmanoma. Pagalvojau, kad šiaip žurnalistai neturi apie ką rašyti ir nusprendė taip pasijuokti iš žmogaus. Bet „užsikabinau“ ir ėmiau domėtis, turbūt vien tik todėl, kad maža mano dalis tikėjo, o kita sakė: „Ne, nesąmonė“. Taigi ėmiau daryti pratimus.

Kokią techniką naudojai?

Išbandžiau daug technikų. Gal jas blogai dariau, o gal kiekvienas turi atrasti savo. Aš iki pat užmigimo stengdavausi laikyti atmerktas akis. O dienomis žiūrėdavau į savo rankas ir atvaizdą veidrodyje.

Koks buvo tavo pirmasis lucidinis sapnas?

Sėdėjau kambaryje su draugais ir kažkodėl nusprendžiau pažiūrėti į savo rankas. Jos buvo tokios keistos, o pirštai ilgi ir beformiai. Supratau, kad sapnuoju. Taigi apsižvalgiau ir pamačiau, kad esu savo kambaryje. Viskas buvo taip tikroviška: nepaklota lova, ant kėdės sudėti drabužiai, įjungtas kompiuteris ir t.t. Nuėjau prie veidrodžio, šiek tiek išsigandau, nes atvaizde buvau tarsi monstras. Bet raminau save: „Viskas gerai, tai – tik sapnas“. Tada pabudau. Galbūt iš nuostabos. Girdėjau, kad visi pirmais kartais pabunda.

Ar esi naudojęs lucidinius sapnus kokiam nors tikslui realybėje?

Man dar neišeina, bet žinau žmonių, kurie sapnuodami skaito knygas, mokosi (pavyzdžiui, kalbų) ir panašiai.

Ką patartum kitiems, norintiems išbandyti lucidinius sapnus?

Reikia išmokti daryti, o tada daryti. Jeigu negalite atsiminti sapnų, jeigu dar nesijaučiate tvirti – palaukite, pasitreniruokite ilgiau, neskubėkite, nes paskui galite LABAI pasigailėti. Sapnas gali virsti tikrovišku košmaru.

Dar būtina susigalvoti sau kažkokį būdą, kaip pabusti. Aš kažkodėl patrinu akis sapne ir visada pabundu. Tai ypač padės, jeigu pajaučiate, kad prarandate kontrolę arba kažko bijote.

Gal ir nuskambės juokingai, bet niekada nesistenkite lucidinių sapnų paversti erotika ir neužsiiminėkite lytiniais santykiais. Skaičiau, kad tai gali pakenkti jūsų asmenybei. Be to, kai žinai, keik visko gali padaryti lucidiniame sapne, seksas atrodo toks… Primityvus ir nereikalingas pasirinkimas.

Ar nesulauki pašaipų dėl tokio užsiėmimo?

Visų pirma aš nepasakoju to bet kam. Visada atsiras tokių, kurie pasukios pirštu ir pavadins kvaileliu. Kažkodėl lucidiniai sapnai asocijuojasi su hipnotizuotoju Anatolijumi Kašpirovskiu ar panašiai. Bet jie nepadės nuspėti ateities ar sužinoti, kur yra dingęs žmogus. Tiesiog žaidimas su pasąmone, kuris yra visiškai netikras ir kurį reikia išmokti (kaip ir bet kurį kitą žaidimą). Aš kartais pagalvoju, kad tai – tarsi svajojimas arba filmas, kurį tu pats režisuoji – viskas priklauso nuo fantazijos ir norų.

Šaltinis:
http://az.atn.lt/straipsnis/118376/lucidiniai-sapnai-filmas-kuri-patys-rezisuojate

Image

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s